Podatki od kryptowalut

Podatki od kryptowalut

2023-04-15 Bez kategorii 0

Podatki od kryptowalut w Polsce i za granicą. Jakie są stawki? Kto musi płacić? Jak nie płacić podatków od kryptowalut?

W dzisiejszym wpisie omówimy powyższe zagadnienia. Dowiemy się jak należy płacić podatki
w Polsce oraz pokażemy inne możliwości dzięki którym jesteśmy w stanie je zoptymalizować.

Podatki są jedną z dwóch pewnych rzeczy, drugą z nich jest śmierć jak zwykł mawiać słynny trader, którego z resztą polecam obserwować. W naszym kraju także jesteśmy zobowiązani do płacenia podatków z tytułu przychodów związanych z kryptowalutami, którego wysokość wynosi 19%, gdzie podstawę opodatkowania kryptowalut stanowi dochód. Oznacza to, że należy odjąć od przychodu wszystkie koszty związane z ich zakupem. Dodajmy, że przychód powstaje w momencie wymiany waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy.

Kiedy należy zgłosić sprzedaż lub zakup? Kryptowaluty rozlicza się w deklaracji rocznej i płaci roczny podatek od całości rozliczeń, zatem nie musimy płacić podatku od krypto w trakcie roku. Takie zeznanie PIT-38 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Tutaj taki mały tip: osoba fizyczna inwestująca w kryptowaluty potrzebująca płynności może rozliczyć sobie przychody i koszty  w tym samym roku. Przykładowo wypłaca 100 tys. zł i jeszcze
w tym samym roku z powrotem je wpłaca do kryptowalut, tym sposobem może obracać dodatkowymi środkami w ciągu roku i nie zapłaci podatku.

Dokumentowanie zakupu lub sprzedaży odbywa się na kilka sposobów, a jest nam to potrzebne do późniejszego rozliczenia się z fiskusem. Jeżeli chodzi o giełdę, to generujemy zestawienie transakcji, które jest przez nią udostępniane i na tej podstawie dokonujemy obliczenia należnego podatku. Taki pobrany plik nazywa się CSV. Inną możliwością przy transakcji w kantorze kryptowalut jest to, że po zakupie lub sprzedaży otrzymuje się wydruk potwierdzający transakcje. Na podstawie takiego wydruku można obliczyć różnicę, a przy tym podatek należny do zapłaty. Jeżeli miałbym polecić firmę, która ogarnia rozliczenia z krypto, to firma TAXO z Poznania (ogarniają księgowość oraz rozliczenia podatkowe) lub firma Cryptiony z Łodzi. Mają aplikację, w której wprowadza się plik CSV
z giełdy i sama oblicza podatek do zapłaty. Bardzo przydatne rozwiązanie.

Innym ciekawym i najpowszechniejszym rozwiązaniem by nie płacić podatku od kryptowalut jest po prostu niewychodzenie z nich do fiatów dlatego, że wymiany między walutami wirtualnymi nie są opodatkowane w Polsce, czyli są podatkowo neutralne. W związku z tym inwestorzy, którzy chcą wycofać środki z danego aktywa np. BTC, ale nie chcą wychodzić do złotówki kierują środki w stronę stablecoinów, które są stabilne i odporne na wahania kursów. Powiązane są one np. z dolarem amerykańskim (USDT, USDC, DAI), euro (oEUR), złotówką (oPLN) czy złotem (PAXG). Zamieniamy więc kryptowalutę na inną kryptowalutę powiązaną stabilnie z tradycyjnym aktywem realizując zysk
w świecie krypto ale nie wychodząc do rynku tradycyjnego.

Poniżej kilka przykładów destynacji, które są przyjazne podatkowo jeżeli chodzi o kryptowaluty:

Niemcy rozwiązują temat w następujący sposób: jeżeli kryptowaluta jest w posiadaniu jednej osoby ponad rok, wówczas jest ona wolna od podatku. Oznacza to, że trzymając krypto w Niemczech ponad rok możemy ją sprzedać bez podatku bez względu jaką ma wartość. Jeżeli natomiast sprzeda ją przed upływem roku, to podlega opodatkowaniu od zysków kapitałowych.

Portugalia: tutaj zyski wynikające ze sprzedaży kryptowalut nie podlegają opodatkowaniu chyba, że podatnik angażuje się w działalność gospodarczą lub wykonuje z tego tytułu zawód w ramach ww. zysków.

Szwajcaria uznaje krypto jako prywatne aktywa majątkowe jak akcje i obligacje, które w tym kraju są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych dla inwestorów prywatnych. Inaczej wygląda przy prowadzeniu działalności gospodarczej, gdzie należy odprowadzić podatek.

Białoruś (pomijając sytuację polityczną między naszymi krajami od 1 stycznia 2023 roku) jednym dekretem zwolniła branżę kryptowalut z VAT-u i podatku dochodowego. Ich celem jest stworzenie środowiska przyjaznego dla branży IT i aktywów cyfrowych.

Singapur to jedna z najbardziej zaawansowanych gospodarek na świecie. W tym kraju zakup kryptowalut nie powoduje zdarzenia podlegającego pod opodatkowanie, ponieważ nie istnieje tam system opodatkowania zysków kapitałowych.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to bardzo egzotyczny kierunek, ale podejście ZEA do kwestii kryptowalut jest identyczny jak kraju wyżej. W tym państwie brak jest konieczności obowiązku podatkowego dla przedsiębiorców jak i osób fizycznych.

Zanim jednak wybierzemy któryś z tych krajów musimy dowiedzieć się czegoś więcej o rezydencji podatkowej lub ewentualnej jej zmianie, ponieważ płacimy podatki tam, gdzie jesteśmy rezydentami i gdzie są nasze ośrodki życiowych interesów.

Zmiana rezydencji podatkowej jest to przeniesienie do innego państwa swojego ośrodka interesów życiowych. Wiąże się to z relokacją całej swojej aktywności osobistej, zawodowej
i towarzyskiej, łącznie z przeniesieniem firmy, zamknięciu kont bankowych i przeprowadzki całej najbliższej rodziny. Kolejnym kryterium do zmiany rezydencji podatkowej jest przebywanie poza granicami Polski powyżej 183 dni w roku, co związane jest z prawem do unikania podwójnego opodatkowania.

Dobrnęliśmy do końca tego bardzo istotnego wpisu, choć to jest i tak mała kropelka wiedzy, którą warto pogłębić. Chcielibyśmy również zaznaczyć, że treść napisana powyżej nie jest żadną poradą inwestycyjną ani zachętą do popełniania przestępstw. Aby dowiedzieć się więcej o podatkach zachęcamy do odwiedzenia profesjonalnego doradcy podatkowego, który pomoże zoptymalizować podatki.

Powyższy artykuł został zainspirowany stronami:

https://cryps.pl/artykul/8-krajow-bez-podatku-od-kryptowalut-krypto-raje-podatkowe/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *